Katawa Shoujo yayımlandı

Katawa Shoujo beş yıldır devam eden hummalı çalışmaların ardından bugün itibarıyla ücretsiz olarak yayımlandı.

Engelli öğrencilerin yaşamını konu edinen ve temelleri 2007 yılının ocak ayında 4chan'in anime sayfalarında atılan Katawa Shoujo, aylar süren beyin fırtınasına rağmen ancak bir arpa boyu yol kat etmişti. Ardından aynı yılın nisan ayında tamamı gönüllü insanlardan oluşan bir ekip, Four Leaf Studios kuruldu ve dünyanın dört bir yanından toplam yirmi bir geliştiricinin katkılarıyla çalışma tamamlandı. Resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre yegâne kuruluş amacı Katawa Shoujo olan 4LS'in hikâyesi burada sona eriyor ve ekip bundan sonra başka bir görsel roman hazırlamayacak.

Katawa Shoujo, günümüz Japonya'sında engelli öğrencilere eğitim veren hayalî Yamaku Lisesi'nde geçiyor. Sıradan bir yaşam sürdürmekte olan Hisao Nakai'nin hayatı, geçirdiği kalp rahatsızlığının ardından altüst oluyor ve uzun bir tedavi sürecinin ardından eğitimini bu okulda devam ettirmek zorunda kalıyor. Üstesinden gelmesi gereken güçlüklere rağmen Hisao, bu okulda yeni arkadaşlıklar kurma, ve belki de hayatının aşkını bulma fırsatına sahip.

İki yıl kadar önce yayımlanan demonun (Katawa Shoujo Act 1) aksine oyunun tam sürümü yalnızca 18 ve üzeri yaştaki okurlara tavsiye ediliyor. Fakat dilerseniz oyunu çalıştırdıktan sonra seçenekler sayfasından yetişkin içeriği devre dışı bırakma imkânına sahipsiniz.

Oyunun Windows'un yanı sıra Linux ve Mac OS X platformlarını da destekleyen, yaklaşık 420MB boyutundaki kurulum dosyasını buradan torrent veya DDL aracılığıyla indirebilirsiniz.

Yorumlar

  1. dpb
    2012-01-04 21:12:14

    Sonunda... Hem blogun geri dönüşü hem de oyun açısından. Yıllar önce oynadığım demosunu hatırlamıyorum bile gerçi.

  2. Shana
    2012-01-05 17:02:37

    iyei :D Bıraktıklarını sanmıştım artık, sürpriz oldu cidden.