Bahar ayları, birkaç şaka ve bir felaket

Uzunca bir aradan sonra, yeniden merhaba. Bahar geldi, sakura ağaçları etrafı beyaza ve pembeye boyarken altında piknik yapacağız derken, Japonya depremini atlattık biliyorsunuz. Tsunami'nin koparıp götürdüğü evleri korkuyla, Fukushima nükleer santraliyle ilgili gelişmeleri endişeyle izledik. Bir yandan görsel roman okumaya da devam ettik tabii. Son girdiğimiz haberden bu yana görsel roman dünyasında neler olmuş, satışa sunulan veya İngilizce yaması yayımlanan neler var, topluca bir bakalım.

Guilty -The SiN-

MangaGamer'ın Koihime Musou'dan sonraki yeni görsel romanı Guilty oldu. Hem anlattığı öykü hem de cinsel içeriği bakımından "karanlık" olarak nitelendirebileceğimiz yapım, resmi sitesinden €24.95 (yaklaşık 55 TL) karşılığında satın alınabiliyor.

Ar Tonelico Qoga: Knell of Ar Ciel

PlayStation 2 sahipleri için unutulmaz serilerden biri, ve bir konsolda İngilizce olarak bulabileceğiniz, görsel roman öğeleri içeren en başarılı oyunlardandır Ar Tonelico. Serinin bu kez PS3'e çıkan son oyunu Ar Tonelico III ne yazık ki Türkiye'de resmi olarak satılmıyor, dolayısıyla oynamak için yurtdışından getirtmeniz gerekiyor.

A Kiss For The Petals - Joined In Love With You

Shoujo ai ya da diğer bir deyişle yuri sevenler Sono Hanabira ni Kuchizuke o ismini duymuştur mutlaka. Geçtiğimiz yaz bir anime uyarlaması da yapılan (hatta Türkçe çevirisi de bulunan) serinin, İngilizce çevirisi gerçekleştirilen üçüncü görsel romanı oluyor Joined In Love With You.

D.C. ~Da Capo~ Limited Edition

Hendane işbirliğiyle, Da Capo'nun resmi soundtrack albümü ve 24 sayfalık art-book ile birlikte gelen fiziksel kopyalarını da satışa sundu MangaGamer. Kuzey Amerika merkezli bir firma olsalar da, anladığımız kadarıyla Avrupa'ya da gönderim yapıyorlar. Lakin aramızdan kimsenin -şimdilik- böyle bir çılgınlık yapmak isteyeceğini düşünmüyoruz.

Kotori Love Ex P

1 Nisan'da çıkan haberlere güvenmemek gibi bir huyumuz var biliyorsunuz. Zamanla kendi içimizde bir nevi koruma mekanizması geliştiriyoruz ki sonradan hayal kırıklığına uğramayalım. MangaGamer da 1 Nisan günü blog sayfası üzerinden popüler Da Capo karakteri Kotori'nin yeni oyununa dair bir duyuru yayımladı. Şaka zannettik, meğer değilmiş.

Neyse ki JAST USA'in "Steam'e hentai oyunlar geliyor!" temalı haberi sahiden şakaydı da postu kurtardık. Şaka maka, Steam'de "Hentai Oyunlar" başlığı altında Princess Waltz, Yume Miru Kusuri ve Snow Sakura gibi yapımları görmek bir hayli tuhaf olurdu.

Don't take it personally, babe, it just ain't your story

Japonya kökenli olmayan görsel romanlara karşı yaklaşımımız genellikle pek sıcak olmasa da, buna bir şans vermenizi öneririz. 2027 yılında öğrencilerinin hayatını Facebook benzeri bir sosyal ağ üzerinden takip eden bir öğretmeni canlandırıyoruz DTIPBIJAYS'te (eh). Özel yaşam kavramının yitirilişi ve eşcinsel ilişkiler üzerine gayet güzel ve düşündürücü bir yapım olmuş.

Sharin no Kuni, Yuukyuu no Shounenshoujo

Özellikle hikâye anlatımı ve karakter gelişimi bakımından mükemmelliğe yaklaşan, ve insanı ister istemez Akabei Soft2 hayranı yapan bir görsel romandı Sharin no Kuni, Himawari no Shoujo. Yuukyuu no Shounenshoujo ise işte bu harika yapımın öncesini ve sonrasını anlatan bir fan disk, dolayısıyla eğer okumadıysanız öncelikle Himawari no Shoujo'yu okumanızı öneririz.

Katawa Shoujo Act 1

Sonunda çıktı mı diyorsanız hayır, çıkmadı. Tam sürümünün çıkış tarihi henüz açıklanmış değil. Önceden okuma fırsatı bulduğumuz ve bir nevi deneme sürümü olarak nitelendirebileceğimiz Act 1'in yeni sürümü artık Rusça, Almanca ve Macarca dillerini de destekliyor. Kim bilir, bakarsınız bir gün içinde Türkçe dil seçeneği de olur (:

Aiyoku no Eustia

Yoake Mae Yori Ruri Iro na ve Fortune Arterial gibi yapımlardan (ikisinin de İngilizce çevirisi sürüyor) tanıdığımız August'un en son harikası Aiyoku no Eustia. Japoncası da henüz yeni piyasa sürüldüğü için şimdilik sadece demosunun İngilizce çevirisi bulunuyor. Özellikle görsel açıdan oldukça tatmin edici olan ve okuması yaklaşık dört saat süren demoyu resmi sitesinden, çevirisiniyse Yandere Translations'tan edinebilirsiniz.

Deus Machina Demonbane

Karanlık yapımlarıyla (Phantom of Inferno, Saya no Uta, Chaos;Head) tanınan Nitro+'ın ilk olarak 2003 yılında yayımlanan bir çalışması Demonbane. İngilizce çevirisi yıllar önce bir fan çalışması olarak başlamıştı, şimdiyse JAST USA ile yapılan anlaşma sonucu resmi yollardan elimize ulaşıyor.

Kara no Shoujo

Son olarak, çevirisi henüz tamamlanmamış olsa da kısa süre önce duyurusu yapılan bir oyunla bitirelim bu yazımızı. 1956 yılında Tokyo'da işlenen tuhaf cinayetlere dair bir dedektiflik hikâyesini anlatan Kara no Shoujo, görsel romanlar arasında türünün en iyi örneklerinden biri. Çıkış tarihi henüz kesin olmamakla beraber, yaz sonu veya sonbahar başında karşımızda olacak gibi. Heyecanla bekliyoruz.