[Tenko] Eiyuu*Senki

Tekrardan merhabalar,Araya yine uzun bir süre koyduktan sonra yeniden hem oynamaya hem tanıtmaya değer gördüğüm ve aslında şimdiye kadarki oyunlarımızdan biraz daha farklı bir oyun ile karşınızdayım. Oyunumuzun ismi Eiyuu*Senki, Farklı kılan ise 2 özelliği var,Birincisi ve muhtemelen en göze batanı tüm heroinelerin tarihi kahramanlar olması,ikincisi ise tanıttığım visual noveller arasında gameplay içeren ilk oyun olması.

Öncelikle fazla detaya inmeden Tanıtıma geçelim; Ana karakterimiz tarih bilgisi ve kılıç ustalığı haricinde kendisi hakkında en ufak birşey dahi hatırlamayan bir şahsiyet.Nasıl olduğunu bile hatırlamadığı savaş yaralarından dolayı bayılması ardından 3e bölünmüş Japonya prenseslerinden biri olan Himiko ve küçük halkı tarafından kurtarılıyor,İşte hikayemiz onun bu kibar insanlara minnettarlığının göstergesi olarak japonya bir araya gelene kadar yardım etmeye karar vermesi ile başlamakta.Fakat işler planlandığı gibi gitmiyor tabiki, sadece japonya kralının kullanabileceği "Kusanagi no Tsurugi"nin onu seçmesi sonucu bir anda herşey alt üst olmakta.Öncelikle elbette kabul etmek istemiyor,Fakat içinde bulunduğu dünyanın sıradan bir dünya olmadığını, Farklı zamanlarda yaşamış farklı kahramanların aynı dünyada toplanıldığını ve bu saygıdeğer insanların karanlıktaki birileri tarafından kukla gibi kullanıldığını farkeden ana karakterimiz kolları sıvayarak dünyayı ele geçirme yoluyla buna bir nokta koymaya karar veriyor.

Oyun Gameplay ağırlıklı olduğundan ana hikayeyi yazmak pek bi zor oldu açıkçası, Ama öyle böyle bir şekilde yazabildim.Şimdi Genel Görüşe gelelim; Oyun Hikayeyi bi yana bırakacak olursak kabadan şehir feth et ve o şehrin & ülkenin Efsanevi kahramanını ekibe kat mantığı ile çalışmakta. Ardından eğer uygun ortamı yakalarsanız o karakter ile belli eventler görüyorsunuz, Yine tüm eventleri toplarsanız ilişkiniz derinleşiyor, H-scene falanda buna dahil tabiki.Hikayeside dandik diyemem, ancak her gameplay ağırlıklı visual novelde olduğu gibi bundada aşırı derin bir hikaye bulunmamakta daha çok strateji ile ekibindeki karakterlerle yaşadığın eventler üzerine kurulu bir oyun yani.

Biraz daha ayrıntıya inecek olursam,Şahsen "Strateji" bakımından ben gayet memnun kaldım,Çok zor veya beyin patlatmak gereken bir oyun değil ancak gayet zevkli. Acaba hangi şehirden nasıl bir kişi çıkacak, Nasıl bir strateji uygulayacak, ne gibi güçleri olacak derken oyun kendine çekiyor insanı.Karakterlere gelince, açıkçası o açıdanda benim gayet hoşuma gitti.Tabiki tüm kahramanlar yine kız olduğundan birebir yansıtmıyor ama birçok karakterin kişiliği kitaplardaki, filmlerdekine yakın olmuş,Aynı zamanda karakterler arası ilişkileride gameplay izin verdiği kadar kaliteli yapmaya çalışmışlar.Her ne kadar lancelot gibi birkaç kahramanı espri amaçlı kullanmak adına yemiş olsalarda.

Şimdi burada birçok kişinin şimdiden merak ettiği noktaya değinelim,Oyunda kimler var.Oyun o açıdan gayet geniş,baya kafa patlatmışlar kimleri eklesek diye.Tabiki hepsini sayarsam tadı kaçar fakat Beethoven olsun,Caesar olsun, Arthur ve şovalyeleri olsun, Geronimo, Hammurabi, Alexander, Jeanne d'Arc, Kublai Khan, Marco Polo gibi üç aşağı beş yukarı herkesin bildiği bir dünya tanıdık isim bulunmakta.Açıkçası oyunun en zevkli kısmıda bu diyebilirim, bir ülke ile savaşa girdiğinizde "acaba bu sefer kim çıkacak","acaba bu sefer kimi koymuşlar" gibi hisler bırakmıyor peşinizi.

Birde Grafik ve Ost'yide kısadan geçip bitireyim, Yeterince uzun oldu zaten.Grafikler üzerine fazla birşey konuşmaya gerek yok gibi, yeterince açık ve ortada olduğunu düşünüyorum.Yinede kendi fikrimi soracak olursanız bence gayet hoş ve orjinal olmuş.Klasik visual novel çizimlerinden biraz farklı,Little witch yapımı oyunlardaki bir hava var,gayette uyumlu olmuş hikayemizle.Ost ise son derece kaliteli, 70-80 adet ost vardı yanlış hatırlamıyorsam her ülke için özel ost yapmışlar, aksiyon - boss savaşları vs gibi special sahneler içinde ayrı ayrı ostler yine karşımıza çıkıyor, kısacası en çok bu açıdan uğraşılmış, emek verilmiş.

Son olarak toparlıyayım; Oyunumuz Grafik - Ost - Karakterler ve tabiki Gameplay açısından çok emek verilmiş,bu kategorilerde gayet başarılı bir yapım. Ancak bunlarla uğraşırken hikaye kısmını biraz unutmuşlar sanki, o açıdan biraz geri kalmış. Fazla bir beklenti içine girmeden oynarsanız gameplay ve farklı farklı kahramanlar görerek gayet zevk alacağınızı düşünüyorum, Fakat hikayeye çok önem veriyorsanız pek sizlik bir oyun değil gibi.Birde 1-2 yıl içinde eiyuu senki GOLD adında bir remake'i çıkacağı haberinide vereyim burdan, Satışlar çok olumlu olunca yeni bir yazar ile hikayeyi ve kahramanları baştan yazıp tekrar satmayı planlıyorlar, ondanda beklentilerim yüksek isteyen onuda bekleyebilir.

İstatistikler

Toplam 482 mesaj • Toplam 75 başlık • Toplam 36 üye • En yeni üyemiz JokerSenpai
Bugüne kadar en çok 19 kişi tarihinde çevrimiçi oldu