2012 Moe-Game Ödülleri

Evet nihayet bu senede açıklandı Moe-Game ödülleri ve bende ilk iş olarak foruma dökmeye geldim düşüncelerimi, ancak ödül kazanan seriler üzerinde konuşmadan önce ilk olarak biraz bu nedir bilgi versek daha iyi olacak gibi.Kendisi kısaca Vn hakkındaki dergi yazarları,event çalışanları,firma üyeleri vs gibi sağdan soldan işin içinde olan tarafsız insanların toplanıp her yıl belli kategoriler üzerine en iyi visual novellerin seçildiği bir olay.İsmi Moe-Game olmasına rağmen çokta taktıklarını henüz görmedim ben, Açıkçası ismi niye moe-game ödülleri onuda bilmiyorum. 2007'den beri düzenli olarak paylaştıklarından artık büyük bir takipçi sayısına ulaşmış durumda ancak genel olarak takipcilerinde sadece "he demek öyle" havasında takip ettiğini ve aşırı ciddiyede alınmadığını söylememde yarar var. Birde yarışmanın 2011 Eylül - 2012 Eylül arası çıkan oyunları içerdiğini söylemem gerekiyor,Eylülden sonra çıkan oyunlar için yeni yıla kadar az zaman olduğundan ve diğerleriyle aynı şartlara sahip olmamasından bir sonraki yıla erteliyorlar.

Biraz bilgilendirme yaptıktan sonra şimdi bu seneki ilk 3ümüze geçelim.Birincimiz süpriz bir isim, Kono Oozora ni, Tsubasa o Hirogete olmuş. Açıkçası hiç beklemiyordum bu serinin 1. olacağını.Şahsen oynamış değilim bu sebepten ne derece kaliteli ne derece kötü birşey söyleyemiyorum fakat pek ses getirmemişti,daha doğrusu bu sene o kadar çok ses getiren oyun çıktı ki bu tip oyunlar hep 2. planda,parlamayan sahnede kalmıştı.Gerçi biraz şanslı olmasına şanslı sonuçta midori, minatocarnaval, CandySoft vs gibi sadece ismiyle bile satış yapabilen firmaların oyunlarını son aylara saklaması sayesinde onlarla karşılaşmaktan kurtuldu ama yinede böyle bir yılda birinci olmasını dürüstçe tebrik edilmesi gereken birşey diye düşünüyorum.

Devam edecek olursak,2. olarak karşımıza Grisaia no Meikyuu ve Maji de Watashi ni Koi Shinasai! S geliyor.2side Devam niteliğinde olan yapımlar,Her ne kadar Majikoi S biraz daha fandisk havasında olsada.Grisia no meikyuu'nun ilk oyunu olan Grisaia no Kajitsu geçen sene yine bu yarışmada 1.liğe uzanmıştı,Şimdide devamı olan yapım 2.liği alınca genel olarak seri bakımından çok güzel bir izlenim vermekte,Bu yılda 3.sü çıkıyor bakalım oda sıralamada yerini alabilecek mi.Fakat alsada almasada kesin olan birşey var,Grisaia serisi şimdiden Front Wing'e belkide şimdiye kadar çıkardığı tüm oyunların toplamından daha fazla kâr etmesini sağladı ve firmanın en unutulmaz yapımı haline geldi.

Majikoi ise orjinalinin çıktığı yıl başka bir ünlü yapım olan "Shin Koihime Musou" ya toslamış ve 2. olarak listeye girmişti,Bu senede malesef yine 2. olarak karşımıza geliyor ve sanırım "Majikoi" Serisini 2 2.lik ile tamamlıyor.Doğruyu söylemek gerekirse Majikoi S yapımında kesinlikle 2.liği hakedecek birşey yok, bunu okuyan herkes bilir zaten.Sadece ilk oyunun meyvelerini yemeye devam ediyor fandisk, bu açıdan aslında pek haketmediğini düşünsemde sevdiğim bir oyun olduğundan listede görmek hoş oldu açıkçası.

Biraz daha ayrıntılı kategorilerde ödüllere bakacak olursak;

User support -Grisaia no Meikyuu
Most talked aboutMaji de Watashi ni Koi Shinasai! S
Pure love*Irotoridori no Hikari
GameplayFuruiro Meikyuu Rondo
3DLunaris Filia
ScenarioKono Oozora ni, Tsubasa o Hirogete
Media supportAstraythem
Ero (pink)Tenioha!
Ero (black)Venus Blood Frontier
Character design -Kono Oozora ni, Tsubasa o Hirogete
Low priceFurifure2
OPGrisaia no Meikyuu
FandiscIrotoridori no Hikari
BGMKono Oozora ni, Tsubasa o Hirogete
PG*Gore Screaming Show
New brand Astronauts, SherbetSoft

Şeklinde bir liste ile karşılaşıyoruz.Tek tek hepsini açıklamaya çalışırsam ömrüm yetecek gibi değil bu sebepten yorumumu kendime saklıyarak sadece "PG" yi açıklıyıp bitireyim;

PG kategorisinde daha eski yıllarda çıkmış,fakat 2012 yılı içerisinde DVD player vb platformlar adına tekrar uyarlanmış oyunlar yarışmakta.Bu sebepten 2006 oyunu olan Gore screaming show bir ödül kazanmış durumda,daha doğrusu onun bu yıl çıkan yeni sürümü.İlk gördüğümde gözüme takılmıştı 2006 oyunu ne geziyor 2012 ödüllerinde diye,belki benim gibi ayrıntıya dikkat edenler çıkarsa merakını gidermek adına belirteyim istedim.
Kategori isimlerini çevirmeye gerek duymadım daha doğrusu biraz üşendim,fakat anlamadığınız veya merak ettiğiniz olursa çekinmeyin sorun açıklıyayım.
Öncelikle site halkının yeni yılını kutlarım... E nasıl konu değiştirsem. Direkt geçiyim.

Şimdi bütün VN'lere bakıyorum da bir tanesi bile mi ilgimi çekmez? Grisaia no'ların konu özeti ilginç gibi gerçi de o da istisna olsun... Görünüşe göre böyle okul hayatıdır, trajediden uzak dramdır, romantizmdir falan genel kategoriler. Japonya'da hep böyle VN'ler tutuyor yoksa ben mi ödülleri alanlar hakkında yanlış tespitte bulundum?

Ya bir de Shin Koihime Musou o kadar iyi mi? İlki zaman geçirmelik sıradan bir yapım gibi gelmişti bana, hele o kadar sağlam bir senaryo temeli kurup genelde dating sim derinliğinde olması... Neyse, pek hoşuma gitmemişti yani.
İlginç bir haber, paylaştığın için için teşekkürler :D . Kategori isimlerinin bir çoğu zaten gayet anlaşılır durumda. Şüpheye düştüklerimi yazayım da yanlış varsa düzelt.

User support = kullanıcı desteğini en iyi içeren?
Media support = eh... evet işte ondan neyse ben sonra dönerim buraya
OP = en iyi opening movie?
New brand = görsel romanda yeni bir tür etiket (tag) içeren görsel romanlar?

Neyse benim asıl sormak istediğim daha önceki yıllardaki derece alanlar kim? 1., 2., ve 3..'leri yazsan yeter, sadece 1.'leri bile yazsan çok makbule geçer. Tabi zahmet olmazsa.
"You're so damn lucky having to worry about this crap!!"
Öncelikle site halkının yeni yılını kutlarım... E nasıl konu değiştirsem. Direkt geçiyim.

Şimdi bütün VN'lere bakıyorum da bir tanesi bile mi ilgimi çekmez? Grisaia no'ların konu özeti ilginç gibi gerçi de o da istisna olsun... Görünüşe göre böyle okul hayatıdır, trajediden uzak dramdır, romantizmdir falan genel kategoriler. Japonya'da hep böyle VN'ler tutuyor yoksa ben mi ödülleri alanlar hakkında yanlış tespitte bulundum?

Ya bir de Shin Koihime Musou o kadar iyi mi? İlki zaman geçirmelik sıradan bir yapım gibi gelmişti bana, hele o kadar sağlam bir senaryo temeli kurup genelde dating sim derinliğinde olması... Neyse, pek hoşuma gitmemişti yani.
Abi genel olarak ödüllerin adı "Moe-Game" Ödülleri.Şimdi pek taktıklarını görmedim dediysem gidip dark temalı veya depresif-madness türevindeki oyunları yarışmaya katıyor değiller :D genel olarak dediğin gibi happy modundaki oyunlar,arada grisaia vs tarzı aksiyon veya ağır olmasada orta düzey psikoloji vs içeren oyunları da eklediklerinden pek katı değiller demiştim ama gidip bi nitro+ veya ryukishi oyununuda yarışmaya katmıyorlar tabiki :D

Shin Koihime biraz bakış açısına göre değişiyor,En büyük değişiklik Oyun eskisinin 3 katından daha uzun olması.Yani eskide oynadığımız herşey +üzerine eklenmiş bir dünya savaş falan -o beyaz adamlar hariç orayı çıkarmışlar- Shoku route olarak geçiyor.Birde Gi ve Go var,onlardada Karin veya o pembe saçlı kızın ülkesinde başlıyorsun hikayeye haliyle herşey tamamen farklı yani bi clannad kadar uzamış oyun.Üzerine birde ayrıntıları düzeltmeye çalışmışlar işte geçen oyundaki gibi çat diye ordum var ülke kurduk laylaylom havasında değilde yaymışlar iyice olayları, ülkeyi kurmaları falan 2 yıllarını alıyor nerdeyse vs. şeklinde.Böyle söyleyince düzelmiş gibi görünüyor ama ilk oyundaki o rahat çerezlik havası hala aynı açık konuşayım ben sana :D Yinede benim sevdiğim bir yapım ikiside.

Birde sadece hikayeye göre vs 1.lik seçilmediğini belirtmem lazım,Her kategoride aldığı puan toplamında bir birinci seçiyorlar.Yani 1. olurken Grafik & Ost & Seslendirme & Senaryo & medya & OP & karakter gelişimi hatta satıldığı fiyat dahi önemli,hepsinin toplamı sonucu bir sıralama elde ediliyor.

İlginç bir haber, paylaştığın için için teşekkürler :D . Kategori isimlerinin bir çoğu zaten gayet anlaşılır durumda. Şüpheye düştüklerimi yazayım da yanlış varsa düzelt.

User support = kullanıcı desteğini en iyi içeren?
Media support = eh... evet işte ondan neyse ben sonra dönerim buraya
OP = en iyi opening movie?
New brand = görsel romanda yeni bir tür etiket (tag) içeren görsel romanlar?

Neyse benim asıl sormak istediğim daha önceki yıllardaki derece alanlar kim? 1., 2., ve 3..'leri yazsan yeter, sadece 1.'leri bile yazsan çok makbule geçer. Tabi zahmet olmazsa.

Op evet en iyi opening movie.
New Brand yeni firma yani orada geçen 2 isim oyun değilde firma ismi,Bir tanesi 2012de 6 tane mi ne kayda değer oyun verdi ondan heralde,diğerinin en son oyun 2011 ama açıp okumak lazım neden seçildiğini birşeyler yapmıştır kesin.
Media Support dan bende tam emin değilim ama sanırsam media'dan en çok desteği almış anlamında,çünkü hakkındaki yazı depremde çok zarar görmüşlerdi buna rağmen gazeteler televizyonlar vs yardımıyla bu oyun ile tekrar ayağı kalktılar falan şeklinde.Tabi tahminim bu sadece pekde araştırmaya halim yok valla :D
User Supportda en çok kullanıcı desteği alan olması lazım,geçen oyunun meyveleri yani.

Diğer yılları yazayım hemen ama önce 2011-2012 yıllarında 3. olmadığını belirteyim,neden bilmiyorum ama son 2 yılda üçüncü yerine 2 adet ikinci seçmeye karar vermişler;

2011; 1. daha öncede söylediğim gibi Grisaia no Kajitsu,2.'ler ise Kamidori & Kamikaze ☆ Explorer!

2010; 1. Tasogare no Sinsemilla - 2. Ikusa Megami VERITA - 3. Subarashiki Hibi

2009: 1. Shin Koihime Musou -2. Majikoi -3. Twinkle ☆ Crusaders

2008: 1. G-Senjou no Maou 2.11Eyes

2007: 1. Haruka ni Aogi, Uruwashi no

İstatistikler

Toplam 482 mesaj • Toplam 75 başlık • Toplam 36 üye • En yeni üyemiz JokerSenpai
Bugüne kadar en çok 19 kişi tarihinde çevrimiçi oldu